Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

Jaka jest prawidłowa wilgotność - przewodnik dotyczący prawidłowej wilgotności powietrza w miejscu pracy.

Suche oczy lub suchość w gardle. Bóle głowy lub zmęczenie. Trudności z koncentracją czy zimowe przeziębienia?

Suche powietrze w miejscu pracy może powodować szereg podrażnień. Dlatego ważne jest, aby w twoim miejscu pracy panował dobry klimat oraz właściwa wilgotność powietrza. Wielu z nas pamięta o wentylowaniu naszych prywatnych domów, a także pilnowaniu temperatury – jednocześnie większość z nas nie zwraca uwagi na odpowiedni poziom wilgotności powietrza w naszym miejscu pracy - pomimo faktu, że spędzamy tu znaczną część czasu.

Zwłaszcza w okresie zimowym ogrzewanie powietrza, powodujące jego znacznie osuszanie, ma negatywny wpływ na klimat wewnątrz pomieszczeń - nawet jeśli na zewnątrz pada deszcz lub śnieg.

 

Suche powietrze w miejscu pracy - utrzymuj dobry klimat w pomieszczeniu

Suche powietrze w miejscu pracy może mieć poważne konsekwencje. Praca w środowisku, w którym twoje oczy i nos są suche, z kaszlem, bólem głowy lub chorobą – wirusy łatwiej rozprzestrzeniają się w suchym otoczeniu. Suchy klimat wpływa nie tylko na pracowników - może również negatywnie wpłynąć na wynik finansowy, jeśli pracownicy czują się niekomfortowo lub często chorują powodu złego klimatu w pomieszczeniach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o klimacie w pomieszczeniach - kliknij tutaj.

Chcesz wiedzieć więcej: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1438463917306946​

Unikaj suchego powietrza

Na szczęście jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby zapobiec suchemu powietrzu, a co za tym idzie, złemu klimatowi w miejscu pracy. Aby poprawić klimat w pomieszczeniu, należy zwiększyć wilgotność. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to obniżyć temperaturę do około 20-22 stopni w pokojach - i najlepiej niższą. Jeśli wydaje ci się, że robi się zimno, możesz zrekompensować sobie noszenie większej ilości ubrań - takich jak wełniane swetry - uważać na zimne przeciągi i rozwiązywać wszelkie problemy z tym związane.

Zwiększ wilgotność w miejscu pracy

Jeśli obniżenie temperatury nie rozwiązuje problemu przy niskiej wilgotności ogólnej, możesz wspomagać klimat w pomieszczeniu za pomocą automatycznego nawilżacza. Wiele osób zna się na osuszaczach, które usuwają nadmiar wilgoci - ale nawilżacz zwiększy wymagany poziom wilgotności w powietrzu, zapobiegając wysuszeniu klimatu w miejscu pracy. Ważne jest prawidłowe ustawienie nawilżacza, aby nie powodował on miejscowego zawilgocenia co za tym idzie problemów np. z pleśnią.

FAKTY:

Objawy suchego powietrza

Suche powietrze lub zły klimat w pomieszczeniu możne mieć wile objawów. Być może doświadczyłeś tego:

 

 • Twoje oczy są suche i swędzą.
 • Twoja skóra swędzi.
 • Twoje gardło jest suche, kaszlesz lub oczyszczasz gardło.
 • Jesteś zmęczony i odczuwasz osłabienie.
 • Masz bóle głowy i złe samopoczucie.
 • Często zapadasz na przeziębienia lub grypę.

FAKTY:

Unikaj suchego powietrza

Jeśli utrzymujesz odpowiednią wilgotność w miejscu pracy, unikasz wielu kłopotów. Dobry klimat w pomieszczeniu zapewni:

 

 • Ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD)
 • Zapobieganie wysuszeniu i odwodnieniu twoich produktów; drewno, papier, żywność.
 • Zmniejszenie ilości pyłu zawieszonego w obszarach produkcyjnych.
 • Pracownicy wellness (zapobiega suchym oczom, gardłu, płucom i skórze)
 • Mniej dni wolnych z powodu choroby.

 

Jak mierzysz wilgotność powietrza?

Wilgotność to ilość pary wodnej, którą powietrze zawiera w danej temperaturze. Jest określana jako wilgotność względna (RH). Ciepłe powietrze może zawierać więcej pary wodnej niż zimne powietrze. Wilgotność względna w powietrzu jest przedstawiona jako procentowa zawartość pary wodnej w powietrzu, którą w danej temperaturze może zawierać powietrze. W okresie letnim wilgotność na zewnątrz wynosi około 60% RH, a zimą 60-80% wilgotności względnej. Ogrzane powietrze może zawierać więcej pary wodnej. W związku z tym wilgotność wewnątrz pomieszczeń w zimie może spaść nawet do 5-10% RH, po podgrzaniu od 0 ° C do temperatury pokojowej 20-22 ° C.

Niska wilgotność nie musi dawać widocznych oznak natychmiast. Jeśli wystąpi jeden lub więcej negatywnych efektów; Wyładowanie elektrostatyczne, odwodnienie lub wysychanie, jest wysoce prawdopodobne, że powietrze w twoim miejscu pracy jest zbyt suche. Możesz zmierzyć wilgotność powietrza za pomocą higrometru i uzyskać jednoznaczną odpowiedź, jak funkcjonuje klimat w pomieszczeniu.

W Polsce nie istnieją przepisy ani jednoznaczne kryteria, które decydują o tym, jak wysoka lub niska powinna być wilgotność w miejscu pracy. Istnieją natomiast wytyczne, które możesz wziąć pod uwagę. Ogólna rekomendacja to utrzymywanie wilgotności względnej pomiędzy 25 a 60% RH. Najniższa w zimie i najwyższa w lecie. Aby osiągnąć efektywną redukcję wyładowań elektrostatycznych i wysychania, rekomendowana jest wilgotność względna w przedziale 40 do 60%

W Polsce nie istnieją przepisy ani jednoznaczne kryteria, które decydują o tym, jak wysoka lub niska powinna być wilgotność w miejscu pracy. Istnieją natomiast wytyczne, które możesz wziąć pod uwagę. Ogólna rekomendacja to utrzymywanie wilgotności względnej pomiędzy 25 a 60% RH. Najniższa w zimie i najwyższa w lecie. Aby osiągnąć efektywną redukcję wyładowań elektrostatycznych i wysychania, rekomendowana jest wilgotność względna w przedziale 40 do 60%.