Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

Rozwiązanie AHU

Rozwiązanie AHU (ang. Air Handling Unit – centrala wentylacyjna) to kanałowy system nawilżania powietrza zintegrowany z instalacją wentylacyjną, dodający do strumienia powietrza odparowaną wodę w formie mgiełki.

Ten rodzaj systemu nawilżania powietrza jest najczęściej stosowany w budynkach komercyjnych, takich jak biurowce, muzea, teatry, szpitale itp., w których kontrola wilgotności powietrza jest kluczowa zarówno dla zdrowia ludzi, jak i ochrony materiałów i sprzętu.

 

Działanie kanałowego systemu nawilżania powietrza opiera się na dodawaniu mgiełki wodnej do strumienia powietrza w kanale powietrznym. Sercem systemu jest sama centrala wentylacyjna, na powyższej ilustracji widoczna na środku dolnej części instalacji. Schemat przedstawiający zasadę działania tego rozwiązania można znaleźć poniżej.​

Na powyższym schemacie przedstawiono główną część systemu kanałowego – centralę wentylacyjną. Po lewej stronie do komory, z odpowiedniej odległości, wprowadzana jest mgiełka wodna. Przekładki oddzielające po prawej stronie uniemożliwiają kroplom wody przedostanie się do kanału powietrznego – przedostaje się wyłącznie mgiełka. Na dole widoczna jest rurka drenażowa odprowadzająca nadmiar wody z instalacji. Cała instalacja jest zabezpieczona przed korozją, higieniczna i łatwa w serwisowaniu.​

Mechanizm kontroli zastosowany w centrali wentylacyjnej zapewnia uruchamianie dysz rozpylających parami, dzięki czemu podawanie wody można regulować stopniowo.​

Podstawy systemu

Produkty AHU od firmy Airtec® działają w oparciu o sterowanie modulowane.

Stworzyliśmy rozwiązanie sterowania modulowanego, które nieustannie podaje regulowany strumień wody w celu ograniczania strat wody i wahań wilgotności.

Sterowana w sposób modulowany pompa rozpyla cząsteczki wody, a separator skroplin skutecznie i precyzyjnie pilnuje, aby do strumienia powietrza była w stanie przedostać się wyłącznie para wodna. 

Cały system generuje minimalną ilość ścieków, nie korzysta z recyrkulacji wody i zużywa niewielką ilość energii.

Odległość od dyszy do separatora może wynosić mniej niż metr, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardzo kompaktowa.

Cechy

  • Odległość odparowywania może wynosić zaledwie 600 mm od dyszy do filtra.

  • Niskie zużycie energii (od 2,1 W na litr wody).

  • Wydajność od 12 do 1200 l/godz.

  • 1 jednostka sterująca może obsługiwać do 3 central wentylacyjnych (AHU).

  • Strumień wody sterowany metodą modulowaną (PID).

  • Standard Ethernet/Modbus.

  • Hybrydowe rozwiązanie: dysza rozpylająca + filtr odparowywania.

Uwaga: W przypadku kanałowych instalacji nawilżania powietrza zawsze nalegamy na instalację filtra odwróconej osmozy (RO) w celu ograniczenia ryzyka rozwoju bakterii Legionella – tutaj możesz przeczytać o ocenie ryzyka.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej