Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

Chłodzenie adiabatyczne

Skuteczny sposób usuwania nadmiarowego ciepła.

Przebieg procesu chłodzenia adiabatycznego wynika z pierwszej zasady termodynamiki, która mówi, że energia zamknięta w danym układzie nie znika, lecz zostaje jedynie przekazana. Inaczej mówiąc, efekt chłodzenia adiabatycznego powstaje w wyniku wymuszenia oddania energii cieplnej w układzie adiabatycznym. Efekt taki może zapewniać nawilżacz powietrza, który rozpyla i odparowuje wodę w ciepłym otoczeniu. 

Nawilżacz może zapewniać chłodzenie adiabatyczne poprzez dostarczanie i odparowywanie pary wodnej do otaczającego powietrza. Odparowanie 1 kg wody jest równoważne mocy chłodniczej na poziomie ok. 630 W.

Ciepło nadmiarowe w produkcji przemysłowej

W obiektach przemysłowych zachodzi wiele procesów, które generują nadmiarową energię cieplną. Powoduje to podniesienie temperatury i obniżenie wilgotności względnej, ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami, jakie niesie to za sobą, m.in.: ryzyko powstawania wyładowań elektrostatycznych, wysuszanie produktów, pogorszenie samopoczucia pracowników i zmniejszenie możliwości kontrolowania procesów produkcyjnych.

Odprowadzanie wody do otoczenia przy pomocy nawilżacza powietrza może ograniczyć lub zupełnie wyeliminować negatywne skutki wynikające z obecności nadmiarowego ciepła. Ponadto parowanie wody rozpylonej w ciepłym pomieszczeniu zapewnia także energooszczędne chłodzenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proces adiabatyczny

Wydajność chłodnicza procesu odparowywania pary wodnej wynosi ok. 630 W na 1 kg odparowanej wody. Natomiast do odparowania 1 kg wody wysokociśnieniowy nawilżacz powietrza Airtec® potrzebuje ok. 2 W energii. Wykorzystanie tego naturalnego procesu sprawia, że chłodzenie wyparne jest wysoce energooszczędnym sposobem chłodzenia w pomieszczeniach i obiektach produkcyjnych, w których występują punktowe źródła ciepła.

Oszczędność energii możliwa jest dzięki temu, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów klimatyzacji chłodzenie wyparne odbywa się w sposób naturalny, niewymagający stosowania sprężarek i innych sprzętów wymagających dużej ilości energii.

2 rodzaje nawilżacze powietrza przemysłowe

Nawilżacze powietrza mogą zapewniać efekt chłodzenia na dwa sposoby: poprzez odparowywanie lub wprowadzanie pary wodnej do strumienia powietrza.

Nawilżacze instaluje się zazwyczaj w kanałach wentylacyjnych lub bezpośrednio w pomieszczeniach, w których para wodna dostarczana jest miejscowo za pośrednictwem dysz lub rozpylaczy.

Ogólnie rzecz biorąc, nawilżacze montowane w pomieszczeniach umożliwiają lepsze wykorzystanie efektu adiabatycznego i skuteczniej usuwają nadmiar ciepła w środowisku produkcyjnym.

Nawilżacze powietrza do montażu w pomieszczeniach stosuje się zwykle w zakładach produkcyjnych, np. w drukarniach, zakładach produkcji elektroniki i innej produkcji, w której miejscowo generowana jest wysoka energia cieplna.

Nawilżacze powietrza przemysłowe do montażu w pomieszczeniach

Nawilżacze powietrza przemysłowe do montażu w pomieszczeniach stosuje się zwykle w zakładach produkcyjnych, np. w drukarniach, zakładach produkcji elektroniki i innej produkcji, w której miejscowo generowana jest wysoka energia cieplna.

Nawilżacze powietrza do montażu w pomieszczeniach mogą:

  • ograniczać nadmiarowe ciepło za pośrednictwem chłodzenia adiabatycznego;
  • chronić przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD), dzięki kontrolowaniu wilgotności powietrza;
  • zmniejszać ryzyko wysuszania produktów;
  • przyczyniać się do ograniczania ilości pyłów zawieszonych, które mogą stanowić zagrożenie dla urządzeń produkcyjnych, jakości produktów i zdrowia pracowników.

Dowiedz się więcej o nawilżaczach powietrza do montażu w pomieszczeniach, klikając tutaj

Nawilżacze w systemie wentylacyjnym

Rozwiązanie wykorzystujące nawilżanie kanałowe zwane jest także AHU (Air Handling Unit). Polega ono na zastosowaniu nawilżacza powietrza, który jest wbudowany w instalacji wentylacyjnej. Dostarcza on odparowywaną wodę do strumienia powietrza.

Ten rodzaj nawilżaczy powietrza stosuje się zazwyczaj w większych budynkach, takich jak lokale biurowe, muzea, teatry, szpitale i tym podobne, gdzie kontrolowanie wilgotności powietrza jest istotne zarówno dla poprawy komfortu przebywających w nich ludzi, jak i dla zapewnienia ochrony materiałów i wyposażenia.

Dowiedz się więcej o nawilżaniu kanałowym, klikając tutaj

Wydajność i konstrukcja

W Airtec wszystkie nawilżacze powietrza projektujemy, opierając się na standardowych elementach, a także ponad 30-letnim doświadczeniu w różnych branżach i obszarach zastosowań naszych urządzeń.

Podstawa każdej dobrej instalacji to: wytrzymałe elementy, specjalistyczna wiedza oraz dokładne określenie wymagań i możliwości konkretnej instalacji.

Dowiedz się więcej o procesie, który przeprowadzamy zawsze we współpracy z każdym potencjalnym klientem, aby określić potrzeby i opracować właściwe rozwiązanie –  kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie  

Bezpłatna ocena projektu

Firma Airtec oferuje zawsze bezpłatną ocenę obiektów w Twoim zakładzie pod względem możliwości optymalizacji instalacji nawilżania powietrza i poprawy warunków produkcji i środowiska pracy.

W ścisłej konsultacji z klientem nasi inżynierowie badają wymagania dotyczące wilgotności powietrza w odniesieniu do konkretnych produktów i procesu ich produkcji. Analizujemy także rozkład zakładu, warianty stosowane w różnych sezonach roku, istniejące instalacje wentylacyjne i wszystkie procesy, które mogą generować nadmiarowe ciepło – choć to zaledwie kilka spośród parametrów, które uwzględniamy w naszej analizie.

Na podstawie tego badania przedstawiamy szczegółowe zalecenia umożliwiające osiągnięcie optymalnych warunków dla produkcji, magazynowania i środowiska pracy.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o bezpłatnej ocenie, jaką możemy zaoferować w Twojej działalności

Airtec – specjaliści w zakresie nawilżania powietrza

Firma Airtec to Twój specjalista, jeśli chodzi o zaprojektowanie, montaż i serwis instalacji nawilżania powietrza do obiektów przemysłowych, komercyjnych i magazynowych.

Pomagamy wydłużyć czas pracy bez przestojów i wyeliminować problemy związane z elektrycznością statyczną, pyłem zawieszonym, wysuszaniem produktów i przegrzewaniem pomieszczeń.

W Airtec mamy doświadczonych inżynierów projektu, którzy od kilkudziesięciu lat zajmują się rozwijaniem i projektowaniem najodpowiedniejszych rozwiązań w zakresie nawilżania powietrza dla wielu gałęzi przemysłu.

Dzięki doświadczeniu i wiedzy technicznej możemy wyjaśnić wszystkie korzyści, których Ty i Twoi klienci możecie oczekiwać, dzięki zamontowaniu nawilżacza powietrza marki Airtec®. Możemy także dokładnie obliczyć zwrot z inwestycji oraz zapotrzebowanie na energię.

Dowiedz się więcej o firmie Airtec, klikając tutaj

Nasi klienci i referencje

Dowiedz się, jak pomogliśmy wielu firmom stworzyć i utrzymać produktywne środowisko pracy