Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

System od Airtec® zmniejszył „daninę do aniołów” w destylarnii whisky Teerenpeli

Rozwiązaniu do nawilżania powietrza od firmy Airtec® udało się zmniejszyć tzw. „daninę dla aniołów”, czyli odparowaną część whisky, w największej destylarni na terenie Finlandii, dzięki czemu destylarnia ograniczyła stratę whisky w trakcie procesu dojrzewania.

W destylarni Teerenpeli whisky latami dojrzewa w dębowych beczkach, aby uzyskać wyjątkową barwę i smak. Drewniana beczka to „żywy”, oddychający materiał, przez który woda i alkohol odparowują do otoczenia. 

Taka beczka zrównuje się z wilgotnością otaczającego ją powietrza, co oznacza, że ciecz kieruje się na zewnątrz, gdy wilgotność jest zbyt niska i do wewnątrz, gdy jest zbyt wysoka. Trwająca latami zbyt niska wilgotność oznacza ogromne straty whisky, a tym samym utratę zysków.

Teraz możemy się skupić na robieniu genialnej whisky!

„W procesie dojrzewania nie da się uniknąć odparowywania whisky, które nazywa się „daniną dla aniołów”, ale obecnie możemy to zjawisko przynajmniej utrzymywać w ryzach. W tym celu konieczne jest utrzymywanie wilgotności powyżej poziomu 63,5% RH, z czym system od Airtec® świetnie sobie radzi bez naszej pomocy”, mówi główny gorzelnik Jaakko Joki. 

System nawilżania powietrza zainstalowany w rodzinnej destylarni Teerenpeli obejmuje zespół pompowy EasyLine™ z kontrolą dwóch stref, dwie jednostki HydroOne™, dwie jednostki HydroFlex™ oraz filtr odwróconej osmozy. Tak kompleksowe rozwiązanie było idealne dla destylarni Teerenpeli. 

„Różnica pomiędzy nowym a starym systemem to niebo a ziemia. Jesteśmy więcej niż zadowoleni z oferty firmy Airtec®”, wyjaśnia Jaakko Joki. 

Założona w 2002 roku destylarnia Teerenpeli używa wyłącznie prawdziwych i oryginalnych składników do produkowania whisky pozbawionej zbędnych dodatków. Zainstalowanie systemu nawilżania powietrza od Airtec® pozwoliło jej stworzyć idealne środowisko do dalszego tworzenia popularnej whisky typu single malt z najlepszego fińskiego jęczmienia.

„Po zainstalowaniu systemu nawilżania powietrza EasyLine™ od Airtec® wraz z filtrem odwróconej osmozy udało nam się ustabilizować poziom wilgotności w obszarze składowania. Testowaliśmy również inny typ systemu rozpylającego, ale nie poradził sobie z tak wysokim poziomem wilgotności, jakiego potrzebujemy. Nowy system od firmy Airtec® jest niezawodny i pozwala nam stworzyć idealne warunki”, mówi Jaakko Joki.

Poczytaj więcej o destylarni Teerenpeli na stronie www.teerenpelidistillery.com

Skontaktuj się dziś ze specjalistą Airtec®, aby usłyszeć więcej

 

Powiązane artykuły