Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

Szkoła rzemiosła i projektowania w Ikaalinen, Finlandia

Ochrona delikatnej struktury drewna wykorzystywanego do produkcji instrumentów muzycznych poprzez kontrolowanie wilgotności powietrza oraz ograniczenie zapylenia zwiększyła produktywność i zapewniła lepsze środowisko pracy na wydziale wytwórstwa gitar.

Delikatne surowce i pył zmniejszający produktywność

W Szkole Rzemiosła i Projektowania w fińskim mieście Ikaalinen wilgotność ma ogromny wpływ na możliwość wytwarzania wysokiej jakości gitar przez cały rok.

Wykorzystywane tam drewno jest bardzo wrażliwe na wahania poziomu wilgotności w ciągu roku. Zapewnienie stabilnego poziomu wilgotności względnej jest więc niezbędne w celu uniknięcia kurczenia i pękania, szczególnie podczas pracy z delikatnym i trudnym w obróbce drewnem. Pył generowany podczas procesu produkcji również nie jest obojętny dla środowiska pracy.

Widoczne rezultaty

Tero Siromaa, zajmujący się nauczaniem wytwarzania gitar, jest bardzo zadowolony z funkcjonowania instalacji oraz z usług oferowanych przez firmę Airtec®.

„Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo wilgotność spada w sezonie grzewczym i jakie są tego konsekwencje. Od momentu zainstalowania rozwiązania firmy Airtec® poziom wilgotności utrzymuje się na stałym poziomie, a powietrze jest czyste i świeże.

Teraz jesteśmy w stanie obrabiać bardzo delikatny materiał przez okrągły rok. Osoby na naszym wydziale wyraźnie widzą różnicę w klimacie w pomieszczeniach”.

Rozwiązanie było tuż za rogiem

Pomysł zainstalowania systemu nawilżania powietrza zrodził się na innym wydziale szkoły, na którym firma Airtec® zainstalowała taki system w 2006 roku.

„Ich pozytywne wrażenia, jak również nasze własne doświadczenie z innego rodzaju rozwiązaniem do kontroli wilgotności przekonały nas do zainwestowania w system Airtec® Easyline, który zainstalowano w 2012 roku”, mówi Tero Siromaa, wykładowca na wydziale wytwórstwa gitar.

System obejmuje kontrolę wilgotności w trzech strefach z użyciem czterech jednostek HydroTrio™ i jednej jednostki HydroOne™. 

Firma Airtec® dostarczyła ponad 20 rozwiązań do nawilżania powietrza do podobnych szkół na terenie całej Finlandii.

Skontaktuj się ze specjalistą Airtec® już dziś, aby usłyszeć więcej

 

Powiązane artykuły