Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

Kastrup Vinduet: Okna wysokiej jakości wymagają kontroli wilgotności

W produkcji okien drewnianych wymagane są systemy nawilżania powietrza, aby uniknąć wysuszenia surowca i zapewnić idealny efekt w procesie malowania. Duński producent wysokiej jakości okien Kastrup Vinduet A / S wybrał Airtec® do zapewnienia kontroli wilgotności w nowym zakładzie produkcyjnym.

Skandynawski przemysł okienny ma wieloletnią tradycję wykorzystywania drewna jako głównego surowca w produkcji, co wymaga położenia szczególnego nacisku na zapewnienie odpowiednich warunków klimatu w całym procesie od surowca do gotowego okna.

Systemy nawilżania powietrza są zatem standardowym elementem w produkcji okien, aby utrzymać 100% kontrolę wilgotności względnej na każdym etapie procesu, po częsci aby zapobiec wysychaniu drewna, a częściowo, aby zachować optymalne warunki do malowania i wykoańczania okien .

W 2018 roku, duński producent wysokiej jakości drewnianych okien, Kastrup Vinduer A/S miał w panach budowę nowego zakładu produkcyjnego. Nie było wówczas wątpliwości jak ważne będzie posiadanie niezawodnego systemu nawilżania powietrza. Na dostawcę takowego wybrano Airtec®.

Bez skurczu i przesychania drewna

Bez skurczu i przesychania drewna

Regnar Roslev, LEAN i kierownik projektu wyjaśnia: „Występują dwie gółwne fazy, w których musimy mieć pełną kontrolę nad wilgotnością: podczas obróbki drewna i podczas procesów malowania.”

Drewno jest materiałem naturalnym, a surowiec może mieć pęknięcia wewnętrzne i zawierać kieszenie żywicy, które muszą być kontrolowane, dopóki okno nie zostanie wykończone, pomalowane lub lakierowane.

Dopóki drewno nie jest poddane obróbce - dopóki produkt końcowy nie zostanie uszczelniony farbą - drewno będzie wchłaniać lub uwalniać wilgoć do otaczającego powietrza. Wpłynie to na wymiary drewna i właściwości mechaniczne - i na jego trwałość. Surowiec i jego składniki należy utrzymywać w dokładnej wilgotności otoczenia, biorąc pod uwagę bardzo precyzyjne tolerancje w produkcji okien, a także żywotność produktu. Drewno nie może w sposób niekontrolowany zmieniać wymiarów ani kształtu w procesie. Wymaga to zachowania równowagi między zawartością wody w drewnie a otaczającym powietrzem.

Zoptymalizowany proces malowania

Zoptymalizowany proces malowania

Jedna z dwóch stref kontroli w obszarze produkji okien, w której Airtec® zainstalował nawilżacze powietrza, znajduje się na linii do malowania i lakierowania, znajdującej się obok obróbki drewna. W tym obszarze technologia procesu produkcyjnego wymaga dostarczenia powietrza zewnętrznego,przy jednoczestnym zapewnieniu że ​​farba odpowiednio się miesza i wysycha.

Wymaga to utrzymania wilgotności powietrza na wymaganym poziomie 55% RH, niezależnie od zewnętrznych warunków pogodowych. Po obróbce powierzchni okna, drewno będzie chronione przed otaczającym środowiskiem i pozostanie stabilne. W tym momencie kontrola wilgotności nie jest już wymagana.

Wydajne środowisko i minimalna ilość odpadów

Wydajne środowisko i minimalna ilość odpadów

Ostatecznie instalacja systemu nawilżania powietrza ma na celu przedewszystkim zminimalizowanie strat, optymalizację środowiska produkcyjnego oraz utrzymanie dobrego klimatu w pomieszczeniach ze względu na pracowników, ale też maszyny i surowiec. Dlatego  tak istotny jest wybór odpowiedniego dostawcy tej technologii:

„Rozmawialiśmy z kilkoma dostawcami systemów nawilżania powietrza”, stwierdza Regnar Roslev, „ale Airtec dostarczył nasz poprzedni system i ostatecznie zostali ponownie wybrani. Airtec® wyróżnia się elastycznością i doskonałym zrozumieniem wyzwań, które zawsze pojawiają się podczas projektu budowy w ramach współpracy z wieloma dostawcami technicznymi. Ważne jest, aby móc dostosować się w trakcie procesu i być gotowym, gdy nadejdzie czas. W tym przypadku Airtec® musiał dostarczyć i zainstalować system w ciągu dwóch tygodni, co też zrobili. Bezpiecznie, profesjonalnie i w konkurencyjnej cenie. „

Regnar Roslev podkreśla również koncepcję obsługi serwisowej Airtec, jako wyraźną zaletę. „Ich umowa serwisowa jest na najwyższym poziomie. Nam udało się uzyskać z nimi umowę serwisową, która dokładnie spełnia nasze wymagania dotyczące precyzji, niezawodności i profesjonalizmu”.

Dowiedz się więcej o Kastrup Vinduet A / S https://kastrupvinduet.dk/

 

Właśnie dlatego nawilżanie powietrza jest wymagane przy produkcji okien

  • Wymóg zgodny z DVC i DS / EN 14351-1
  • Zapobiega wysychaniu drewna i eliminuje ryzyko widocznych pęknięć i defektów (np. z kieszeni żywicznych) w produkcie końcowym.
  • Umożliwia pracę z precyzyjnymi tolerancjami i wymaganiami w 100% dokładności
  • Tworzy warunki do idealnego malowania
 

Kastrup Vinduer A/S
– Nowy zakład produkcyjny z kontrolą wilgotności

Produkcja okien drewnianych, farb i przestrzeń magazynowa

Specyfikacja instalacji
Rok instalacji 2018
Rekomendowana wilgotność powietrza (RH) % 55
Naturalan wymiana powietrza na godzinę, % 20
Kubatura hali, Strefa 1 (obróbka drewna), m3 12.960
Kubatura hali, Strefa 2 2 (linia malowania), m3 3.888
Centrala sterująca 1 × HydroSense™, 2 strefy sterowania
Stcaja uzdatniania wody 1 × Osmoza odwrócona
1 × System zmiękczania
2 × Filtr mechaniczny
Komponenty systemu, strefa 1 4 × HydroJet™
Komponenty systemu, strefa 2 10 × HydroTrio™
Wymagana wydajność, l/h, strefa 1 89,7
Wymagana wydajnosć, l/h, strefa 2 150,70

Skontaktuj się ze specjalistą Airtec® już dziś, aby usłyszeć więcej

 

Powiązane artykuły