Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

System od Airtec® obiżył koszty produkcji w fabryce sklejki UPM

Rozwiązanie do nawilżania powietrza od Airtec® zwiększyło produktywność i obniżyło koszty produkcji w fabryce sklejki w fińskim mieście Jyväskylä. Zainstalowanie systemu nawilżania powietrza od Airtec® obniżyło również poziom zapylenia oraz poprawiło warunki pracy.

Ograniczenie ciepła i pyłu zwiększyło produktywność

Skrajne temperatury generowane w procesie produkcji sklejki był trudne do wytrzymania dla pracowników, a złe warunki pracy zmniejszały produktywność.

Nadmierna ilość pyłu generowanego podczas wytwarzania sklejki miała negatywny wpływ na warunki widoczności oraz zdrowie i efektywność pracowników. Zainstalowanie systemu nawilżania powietrza od firmy Airtec® rozwiązało oba te problemy, poprawiając warunki zarówno dla pracowników, jak i procesu produkcji.

Rozbudowa systemu

W rok od instalacji Antti Vainio – kierownik produkcji – jest bardzo zadowolony z systemu, którego wdrożenie spotkało się z pozytywnym odbiorem pracowników: 

„Mieliśmy okazję przekonać się, jak system nawilżania powietrza od Airtec® wpłynął na samopoczucie naszych pracowników oraz produktywność zakładu. Oznacza to również, że system właściwie sam na siebie zarabia”.

Jedno rozwiązanie, wiele korzyści

Firma Airtec® zainstalowała rozwiązanie wysokociśnieniowego nawilżania powietrza, precyzyjnie nakierowując dysze na problematyczne miejsca. Rozwiązanie miało za zadanie chłodzić powietrze za pomocą odpowiedniej liczby łatwo konfigurowanych dysz rozpylających HydroOne™ i HydroTrio™, opartych na zespole pompowym EasyLine™, dostarczającej 88 l/godz. wody w 3 strefach. 

To zjawisko znane jest pod nazwą „chłodzenie adiabatyczne”, w którym mgiełka wodna rozpylana do powietrza powoduje efekt chłodzenia pochłaniając ciepło z otoczenia. W tym przypadku efekt chłodzenia ewaporacyjnego wynosi ok. 62 kWh. 

Firma UPM jest w trakcie rozbudowywania systemu tak, aby objął również inne obszary, a w pozostałych zakładach firmy produkujących sklejkę brzozową na terenie całej Finlandii wykorzystywane są podobne rozwiązania oferowane przez firmę Airtec®.

Skontaktuj się ze specjalistą Airtec® już dziś, aby usłyszeć więcej

 

Powiązane artykuły