Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

Wzrost wydajności i mniej odpadów dzięki nawilżaniu powietrza

Niska wilgotność od pewnego czasu negatywnie wpływała na wydajność produkcji BV Trappen. Dzięki systemowi nawilżania powietrza firmy Airtec® zmniejszono udział strat - a pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu można było odczuć już po kilku godzinach.

W maju 2020 r. BV Trappen w Snedsted w Danii zainstalowała system nawilżania powietrza marki Airtec®. Rozwiązanie powstało w oparciu o dokładne rozpoznanie potrzeb klienta oraz inspekcję i audyt docelowego miejsca instalacji. Inicjatorem projektu był Keld Rølle Lauridsen, kierownik produkcji w BV Trappen, któremu zarząd firmy powierzył zadanie uporania się z problemem negatywnie wpływającym na wydajność: niską wilgotnością powietrza.

BV Trappen jest jednym z największych w Danii producentów drewnianych schodów – wykonywanych na zamówienie, z zachowaniem najwyższych standardów rzemieślniczych. Cześć elementów wytwarzanych jest z sosny, a stopnie i poręcze wykonane są z twardego drewna zgodnie ze specyfikacjami klienta - głównie dębu, jesionu lub buku. BV Trappen to dynamiczna i dobrze zarządzana firma, która chciała jeszcze bardziej zwiększyć wydajność dzięki rozwiązaniu, które mogłoby wyeliminować znane problemy związane z niską wilgotnością: wysychanie surowców, okresowo wysokie wskaźniki odpadów (zima) i odczuwalnie dla pracowników suchy klimat w obszarze produkcyjnym.

Keld Rølle Lauridsen dołączył do BV Trappen w 2016 roku po wielu latach pracy w branży okiennej. „Z dotychczasowych doświadczeń wiedziałem wszystko o drewnie i wilgotności - przy wytwarzaniu okien istnieją specyficzne dla branży standardy wilgotności powietrza. Kiedy więc szukaliśmy dostawcy nawilżacza, skontaktowałem się z firmą Airtec®, którą dobrze znałem z poprzedniej pracy. ”

Zimowy problem

Zimowy problem

Szczególnie zimą pojawia się problem z niską wilgotnością powietrza. W zakładzie produkcyjnym często rejestrowano wilgotność względną powietrza wynoszącą 20%, co oznaczało, że drewno mogło w zmieniać kształt przed i podczas obróbki.

Ale pracownicy rozwiązali ten problem w alternatywny sposób podczas produkcji - i przyzwyczaili się do tego, że czasami pojawiają się problemy produkcyjne związane z niską wilgotnością powietrza. Firma dostrzegła okazję do zwiększenia wydajności poprzez radzenie sobie z tymi wahaniami wilgotności, dlatego Keld Rølle Lauridsen skonsultowała się z czterema różnymi dostawcami systemów nawilżania. Ostatecznie wybrano Airtec®.

„Chodzi o znalezienie najlepszego stosunku ceny do jakości. Dialog z Airtec® był w porządku, ponieważ byli bardzo kompetentni i profesjonalni. Mówili tylko miłe rzeczy o swoich konkurentach, jednocześnie dobrze argumentowali za własnym rozwiązaniem - na podstawie danych i faktów. Spodobało nam się to podejście, więc powierzyliśmy im realizację projektu. ”a

Frezowanie CNC z doskonałymi wynikami

Frezowanie CNC z doskonałymi wynikami

Ponieważ pracownicy BV Trappen mają doświadczenie i zapewniają bardzo wysoki standard wykonania, byli w stanie obejść problemy spowodowane niską wilgotnością. Jednak pod względem produktywności BV Trappen chciał zmniejszyć ilość odpadów.

Jednym z problemów inżynierii produkcji było frezowanie CNC dużych desek. Tutaj deski, które mogą mieć do sześciu metrów długości, są montowane na stole ssącym, który unieruchamia je podczas frezowania. Ponieważ jednak deski często się wypaczały, trudno było sprawić, by stół ssący działał idealnie - a deski luzowały się podczas obróbki.

Pojedynczy element tego rodzaju kosztuje nawet kilka tysięcy koron, a gdy musisz wyrzucać średnio jedną sztukę dziennie w miesiącach zimowych, koszty rosną. Nieproporcjonalnie dużo czasu spędza się również na rozpoczynaniu procesu od nowa.

Minimalna ilość odpadów w przyszłości

Minimalna ilość odpadów w przyszłości

Innym problemem była produkcja wzdłużnic do schodów, które są wykonane z sosny i są ze sobą sklejone. Ze względu na sporadycznie niską wilgotność powietrza gotowe elementy czasami się wyginały lub wypaczały, a to musiało zostać później poprawione. „Ten problem całkowicie zniknął. Teraz, gdy wilgotność jest pod kontrolą latem i zimą, możemy liczyć na to, że nasze surowce zachowają wymiary i nie pękną ani nie wypaczą się. Oznacza to, że nasze odpady będą w przyszłości minimalne ”, mówi Keld Rølle Lauridsen.

Pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu pojawił się prawie natychmiast. „Zaledwie kilka godzin po uruchomieniu systemu otrzymałem już pierwsze reakcje od pracowników produkcji: mogli po prostu poczuć, że powietrze nie jest już tak suche. Podnieśliśmy wilgotność względną z 20% do 45% obliczoną przez Airtec® jako optymalną. Niemal natychmiast poprawiło to samopoczucie naszych pracowników. „

Keld Rølle Lauridsen nie ma wątpliwości co do wartości inwestycji: „Warto. Wszyscy są zadowoleni i mamy znacznie lepszy klimat wewnętrzny, wyeliminowaliśmy wiele problemów w naszej produkcji w najgorszych okresach oraz ograniczyliśmy marnotrawstwo. Ten system się zwróci ”.

Skontaktuj się ze specjalistą Airtec® już dziś, aby usłyszeć więcej

 

Powiązane artykuły