Chłodzenie adiabatyczne
Skuteczny sposób usuwania nadmiarowego ciepła.
Przebieg procesu chłodzenia adiabatycznego wynika z pierwszej zasady termodynamiki, która mówi, że energia zamknięta w danym układzie nie znika, lecz zostaje jedynie przekazana. Inaczej mówiąc, efekt chłodzenia adiabatycznego powstaje w wyniku wymuszenia oddania energii cieplnej w układzie adiabatycznym. Efekt taki może zapewniać nawilżacz powietrza, który rozpyla i odparowuje wodę w ciepłym otoczeniu.
Nawilżacz może zapewniać chłodzenie adiabatyczne poprzez dostarczanie i odparowywanie pary wodnej do otaczającego powietrza. Odparowanie 1 kg wody jest równoważne mocy chłodniczej na poziomie ok. 630 W.
Ciepło nadmiarowe w produkcji przemysłowej
W obiektach przemysłowych zachodzi wiele procesów, które generują nadmiarową energię cieplną. Powoduje to podniesienie temperatury i obniżenie wilgotności względnej, ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami, jakie niesie to za sobą, m.in.: ryzyko powstawania wyładowań elektrostatycznych, wysuszanie produktów, pogorszenie samopoczucia pracowników i zmniejszenie możliwości kontrolowania procesów produkcyjnych.
Odprowadzanie wody do otoczenia przy pomocy nawilżacza powietrza może ograniczyć lub zupełnie wyeliminować negatywne skutki wynikające z obecności nadmiarowego ciepła. Ponadto parowanie wody rozpylonej w ciepłym pomieszczeniu zapewnia także energooszczędne chłodzenie.
Proces adiabatyczny
Wydajność chłodnicza procesu odparowywania pary wodnej wynosi ok. 630 W na 1 kg odparowanej wody. Natomiast do odparowania 1 kg wody wysokociśnieniowy nawilżacz powietrza Airtec® potrzebuje ok. 2 W energii. Wykorzystanie tego naturalnego procesu sprawia, że chłodzenie wyparne jest wysoce energooszczędnym sposobem chłodzenia w pomieszczeniach i obiektach produkcyjnych, w których występują punktowe źródła ciepła.
Oszczędność energii możliwa jest dzięki temu, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów klimatyzacji chłodzenie wyparne odbywa się w sposób naturalny, niewymagający stosowania sprężarek i innych sprzętów wymagających dużej ilości energii.
2 rodzaje nawilżacze powietrza przemysłowe
Nawilżacze powietrza mogą zapewniać efekt chłodzenia na dwa sposoby: poprzez odparowywanie lub wprowadzanie pary wodnej do strumienia powietrza.
Nawilżacze instaluje się zazwyczaj w kanałach wentylacyjnych lub bezpośrednio w pomieszczeniach, w których para wodna dostarczana jest miejscowo za pośrednictwem dysz lub rozpylaczy.
Ogólnie rzecz biorąc, nawilżacze montowane w pomieszczeniach umożliwiają lepsze wykorzystanie efektu adiabatycznego i skuteczniej usuwają nadmiar ciepła w środowisku produkcyjnym.
Nawilżacze powietrza do montażu w pomieszczeniach stosuje się zwykle w zakładach produkcyjnych, np. w drukarniach, zakładach produkcji elektroniki i innej produkcji, w której miejscowo generowana jest wysoka energia cieplna.
Nawilżacze powietrza przemysłowe do montażu w pomieszczeniach
Nawilżacze powietrza przemysłowe do montażu w pomieszczeniach stosuje się zwykle w zakładach produkcyjnych, np. w drukarniach, zakładach produkcji elektroniki i innej produkcji, w której miejscowo generowana jest wysoka energia cieplna.
Nawilżacze powietrza do montażu w pomieszczeniach mogą:
- ograniczać nadmiarowe ciepło za pośrednictwem chłodzenia adiabatycznego;
- chronić przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD), dzięki kontrolowaniu wilgotności powietrza;
- zmniejszać ryzyko wysuszania produktów;
- przyczyniać się do ograniczania ilości pyłów zawieszonych, które mogą stanowić zagrożenie dla urządzeń produkcyjnych, jakości produktów i zdrowia pracowników.
Dowiedz się więcej o nawilżaczach powietrza do montażu w pomieszczeniach, klikając tutaj
Nawilżacze w systemie wentylacyjnym
Rozwiązanie wykorzystujące nawilżanie kanałowe zwane jest także AHU (Air Handling Unit). Polega ono na zastosowaniu nawilżacza powietrza, który jest wbudowany w instalacji wentylacyjnej. Dostarcza on odparowywaną wodę do strumienia powietrza.
Ten rodzaj nawilżaczy powietrza stosuje się zazwyczaj w większych budynkach, takich jak lokale biurowe, muzea, teatry, szpitale i tym podobne, gdzie kontrolowanie wilgotności powietrza jest istotne zarówno dla poprawy komfortu przebywających w nich ludzi, jak i dla zapewnienia ochrony materiałów i wyposażenia.
Wydajność i konstrukcja
W Airtec wszystkie nawilżacze powietrza projektujemy, opierając się na standardowych elementach, a także ponad 30-letnim doświadczeniu w różnych branżach i obszarach zastosowań naszych urządzeń.
Podstawa każdej dobrej instalacji to: wytrzymałe elementy, specjalistyczna wiedza oraz dokładne określenie wymagań i możliwości konkretnej instalacji.
Dowiedz się więcej o procesie, który przeprowadzamy zawsze we współpracy z każdym potencjalnym klientem, aby określić potrzeby i opracować właściwe rozwiązanie – kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym procesie
Bezpłatna ocena projektu
Firma Airtec oferuje zawsze bezpłatną ocenę obiektów w Twoim zakładzie pod względem możliwości optymalizacji instalacji nawilżania powietrza i poprawy warunków produkcji i środowiska pracy.
W ścisłej konsultacji z klientem nasi inżynierowie badają wymagania dotyczące wilgotności powietrza w odniesieniu do konkretnych produktów i procesu ich produkcji. Analizujemy także rozkład zakładu, warianty stosowane w różnych sezonach roku, istniejące instalacje wentylacyjne i wszystkie procesy, które mogą generować nadmiarowe ciepło – choć to zaledwie kilka spośród parametrów, które uwzględniamy w naszej analizie.
Na podstawie tego badania przedstawiamy szczegółowe zalecenia umożliwiające osiągnięcie optymalnych warunków dla produkcji, magazynowania i środowiska pracy.
Airtec – specjaliści w zakresie nawilżania powietrza
Firma Airtec to Twój specjalista, jeśli chodzi o zaprojektowanie, montaż i serwis instalacji nawilżania powietrza do obiektów przemysłowych, komercyjnych i magazynowych.
Pomagamy wydłużyć czas pracy bez przestojów i wyeliminować problemy związane z elektrycznością statyczną, pyłem zawieszonym, wysuszaniem produktów i przegrzewaniem pomieszczeń.
W Airtec mamy doświadczonych inżynierów projektu, którzy od kilkudziesięciu lat zajmują się rozwijaniem i projektowaniem najodpowiedniejszych rozwiązań w zakresie nawilżania powietrza dla wielu gałęzi przemysłu.
Dzięki doświadczeniu i wiedzy technicznej możemy wyjaśnić wszystkie korzyści, których Ty i Twoi klienci możecie oczekiwać, dzięki zamontowaniu nawilżacza powietrza marki Airtec®. Możemy także dokładnie obliczyć zwrot z inwestycji oraz zapotrzebowanie na energię.