Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

W jaki sposób kontrolowanie wilgotności powietrza usprawnia nakładanie farb i lakierów oraz poprawia warunki pracy?

Farby i lakiery są zależne od utrzymywania stałego, prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Jeżeli ten poziom nie jest prawidłowy i ulega wahaniom, farba może nie przylegać prawidłowo.

Prawidłowe poziomy wilgotności pozwalają warsztatom malarskim uniknąć tych problemów i wykonywać zlecenia zgodnie ze specyfikacją klienta. Z dalszej części tekstu dowiesz się, z czego to wynika.

Większość producentów farb używanych do celów przemysłowych, przy malowaniu samochodów, drewna itp. określa poziom wilgotności powietrza, który należy zapewnić podczas nakładania i wysychania farby. Niektóre farby przeznaczone do zastosowań profesjonalnych muszą wręcz być nakładane w konkretnych warunkach.

Prawidłowy poziom wilgotności powietrza podczas malowania jest kluczowy dla zachowania odpowiedniej lepkości farby czy lakieru, zarówno podczas ich nakładania, jak i dalszego wysychania i twardnienia.

Farba nakładana w warunkach małej wilgotności nie połączy się prawidłowo z malowaną powierzchnią, przez co powstanie charakterystyczny wzór przypominający skórkę pomarańczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W przypadku farb proszkowych wilgoć w powietrzu pełni rolę przewodnika, umożliwiając elektrostatyczne nakładanie farby. Mówiąc krótko – kontrola wilgotności jest niezbędna w każdym procesie nakładania farby czy lakieru.

System nawilżania powietrza od firmy Airtec® można zaprojektować w taki sposób, aby spełniał wymagania każdego warsztatu malarskiego czy lakierniczego.

Umożliwia uzyskanie optymalnych warunków, zapewniając tym samym nie tylko idealne wyniki prac, ale też lepsze miejsce pracy.

Zapewnianie produktywnego środowiska dzięki ocenie zakładu

Jednym ze sposobów, w jakie firma Airtec® może poprawić środowisko produkcyjne jest przeprowadzenie przez nią oceny zakładu pod kątem wymagań nawilżania powietrza.

Nasi specjaliści ocenią, w jaki sposób poszczególne procesy malowania czy lakierowania mogą skorzystać na lepszej kontroli wilgotności. Ocena obejmuje proces produkcji, obecność instalacji wentylacyjnych, źródeł ciepła oraz wiele innych parametrów. W oparciu o wyniki oceny przekazujemy klientowi szczegółowe zalecenia dotyczące optymalizacji procesu malowania.

Możemy ci pomóc w zaprojektowaniu całego systemu nawilżania powietrza, jak również zająć się jego instalacją oraz serwisowaniem. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej