Certyfikacja: Higiena – ISO 22000 HACCP • Jakość – ISO 9001 • Środowisko – ISO 14001

W jaki sposób odpowiednia wilgotność chroni sztukę, artystów i gości?

Utrzymywanie stałego, zrównoważonego poziomu wilgotności jest niezbędne do ochrony cennych dzieł sztuki oraz zapewnienia artystom optymalnych warunków występu. Na przykład w operach wilgotność powietrza wpływa na śpiew oraz samopoczucie artystów.

Precyzyjna kontrola wilgotności powietrza jest więc kluczowa w branży artystycznej. Z dalszej części tekstu dowiesz się, z czego to wynika.

W muzeach i teatrach gromadzi się na raz duża liczba ludzi. Znajduje się w nich również wiele cennych dzieł sztuki oraz drogi sprzęt, taki jak instrumenty muzyczne, sprzęt elektroniczny, scenografia i meble, które należy chronić przed wpływem sezonowych wahań wilgotności.

Nie ma jednego, idealnego poziomu wilgotności względnej dla wszystkich obiektów muzealnych, ale na pewno nie może on podlegać nagłym wahaniom.

System nawilżania powietrza od Airtec® zapewnia utrzymywanie wilgotności powietrza na stałym poziomie, dbając o ludzi i przedmioty.

Wszystkie przedmioty historyczne zawierające materiały higroskopijne (papier, drewno) wymagają stabilnych warunków, ponieważ nieprawidłowe poziomy wilgotności powodują kurczenie lub rozszerzanie się włókien w miarę pochłaniania lub oddawania przez nie cząsteczek wody. Z czasem zjawisko to doprowadzi do zniszczeń, paczenia, blaknięcia czy pleśnienia.

Aby tego uniknąć, wystarczy zapewnić precyzyjnie kontrolowane, stałe warunki oraz prawidłową wilgotność na poziomie 45-65% w.w.

Warunki w pomieszczeniach a instrumenty muzyczne

Zawodowi muzycy bardzo dbają o swoje instrumenty i oczekują idealnych warunków zarówno do ich przechowywania, jak i do występów. Szczególnie instrumenty akustyczne, takie jak pianina czy instrumenty smyczkowe wykonane z wysokiej jakości drewna, potrafią być bardzo wartościowe.

Ponieważ drewno ma właściwości higroskopijne, instrumenty umieszczone w pomieszczeniu o nieprawidłowym poziomie wilgotności powietrza będą pochłaniać cząsteczki wody, przez co instrumenty będą źle brzmiały i nie da się ich dobrze nastroić.

Pianino i inne instrumenty klawiszowe mają płyty rezonujące wykonane z drewna sosnowego, których zadaniem jest wzmacnianie dźwięku. Jeżeli poziom wilgotności powietrza w otoczeniu nie jest utrzymywany na prawidłowym poziomie, drewno sosnowe zacznie pochłaniać i oddawać cząsteczki wody. W rezultacie stanie się zbyt suche i zacznie pękać.

Suche powietrze obniża jakość instrumentów, wysuszając materiały, z których są wykonane, ponieważ oddają one cząsteczki wody do powietrza.

W jaki sposób system nawilżania powietrza sprawdza się w muzeach i teatrach?

  • Chroni cenne dzieła sztuki przed wysychaniem i pleśnią.

  • Chroni cenne instrumenty.

  • Zapewnia optymalne warunki artystom występującym na scenie, na przykład śpiewakom operowym.

  • Zmniejsza ryzyko występowania wyładowań elektrostatycznych (ESD).

  • Zapewnia komfortowe warunki gościom i pracownikom.

 

Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej